2 lutego, 2018

Coaching menedżerski - co to tak naprawdę znaczy?

Coaching menedżerski, podobnie jak każdy inny rodzaj coachingu ma określonych adresatów i zdefiniowany obszar do pracy. Takie usystematyzowanie jest z pewnością pomocne dla klientów, którzy zauważając u siebie pewne potrzeby decydują się na konkretny typ coacha.

Przygotowując swoją stronę internetową niechętnie ale uległam namowom, abym i ja dookreśliła jaka jest moja specjalizacja.  Kierując się profilem zawodowym klientów, z którymi najczęściej pracuję wybrałam coaching menedżerski. Pomagam szefom, którzy chcą poprawić swoją skuteczność w rozwijaniu organizacji. Są wśród nich prezesi, dyrektorzy zarządzający, menedżerowie wyższego i średniego szczebla a także przedsiębiorcy kierujący własnymi biznesami. Niektórzy przyznają, że wybierają właśnie mnie, bo przez lata sama pracowałam na stanowisku menedżerskim

i mają przekonanie, że przez to lepiej ich zrozumiem. Szanuję ich motywację, chociaż moja wiedza i wcześniejsze doświadczenia kierownicze nie odgrywają znaczącej roli w tym procesie.

O czym zatem rozmawiamy na coachingu menedżerskim? Z jakimi problemami mierzą się moi klienci wybierając tego typu wsparcie?

Najczęściej zaczynamy od spraw czysto zarządczych takich jak:

  • poprawa organizacji czasu,
  • delegowanie zadań,
  • określanie strategii i długofalowych celów
  • usprawnianie komunikacji z podwładnymi
  • udzielaniem im informacji zwrotnych itp.

Chwilę później rozmawiamy np.: o wartościach, własnych obawach, przeciążeniu pracą, stresie, zachwianiu balansu między życiem rodzinnym

i zawodowym, nierzadko o wypaleniu zawodowym. Czasami  dochodzą do tego problemy w związkach, z dziećmi, utrata sensu życia. Czy zatem robi się z tego life coaching?

Jak wspomniałam na początku, jestem niechętna specjalizowaniu coachingu pod względem omawianych tematów. Każda sesja może być miksem różnych jego odmian. Czy jeśli prezes zarządu dochodzi do wniosku, że chce rozwijać swoją pasję malarstwa to mamy do czynienia z executive coachingiem czy life coachingiem? A jeśli biznesmenowi ze słabą kondycją i brakiem motywacji do ćwiczeń, ciągłe zmęczenie nie pozwala efektywnie rozwijać biznesu, to wg jakiego typu coachingu z nim pracować?

Chcę, abyś myśląc o tym, czym zajmuję się na codzień, miał świadomość, że podczas sesji dotykam różnych tematów, które w danym momencie są ważne dla klienta. Jak być może przeczytałeś w zakładce o mnie, nie pretenduję do stanowiska Boga. Nic nie wiem o życiu moich klientów, ani nie doradzam im, jaką drogą mają pójść. Moją rolą jest pomóc im zanurzać się głęboko w siebie i stamtąd czerpać odpowiedzi.

Nazywam się Joanna Karpeta. Jestem coachem biznesu i porozmawiam z Tobą na każdy temat, który uznasz za ważny dla siebie i zechcesz go eksplorować.

Zadzwoń lub napisz i umów się na bezpłatną sesję konsultacyjną. Mały krok może przynieść kolosalne korzyści. Sprawdź, czy tak będzie u Ciebie.

Zapraszam też do mojego profilu w serwisie Dobrycoach https://dobrycoach.pl/coach/joanna-karpeta oraz do przeczytania artykułu o coachingu menedżerskim  https://dobrycoach.pl/aktualnosc/1512/coaching-biznesowy-co-to-znaczy

menu-circlecross-circle