Nie daj się wypalić zawodowo

Za szybko, za dużo, bez świadomości dokąd i po co…?
Masz poczucie, ze brakuje równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym?
Czujesz się jak chomik biegający w kołowrotku?
Ściska Cię w dołku na myśl o zbliżającym się poniedziałku i liczysz dni do kolejnego weekendu?
Twoja praca przestaje Cię cieszyć, zaczynasz odczuwać drażliwość, zmęczenie, frustrację?
To są pierwsze objawy nadchodzącego wypalenia zawodowego.
Nie czekaj aż będzie za późno i już teraz zacznij działać.
Wiem jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i jeśli chcesz, pomogę Ci powstrzymać to zjawisko.
Umów się na wstepną rozmowę

Ceną czegokolwiek jest ilość życia, jaką za to wymieniasz.

-Henry David Thoreau
Na zdjęciu: Joanna Karpeta - wypalenie zawodowe

Co warto wiedzieć o wypaleniu zawodowym…

Internet pełen jest lepszych i gorszych artykułów dotyczących wypalenia zawodowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym jest, jakie ma fazy i co mu sprzyja, wyszukiwarka Google dostarczy Ci wiele materiału. Szanując przestrzeń wirtualną, nie będę zaśmiecać jej powielaniem treści, które ktoś już w niej zamieścił.

Jestem za działaniem, a nie snuciem teoretycznych rozważań, zatem tutaj podzielę się z Tobą jedynie kilkoma faktami, które mogą Ci pomóc zdecydować, czy ten temat Ciebie dotyczy i czy to dobry moment, by zacząć zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, bez względu na wykonywany zawód i pełnioną funkcję – złości mnie powielanie teorii, że wypalają się jedynie osoby pracujące w zawodach pomocowych (np. pracownicy socjalni), nauczyciele i przedstawiciele służby zdrowia, no ewentualnie jeszcze pracownicy biur obsługi klienta. Faktem jest, że w tych grupach zjawisko było zaobserwowane i przebadane ale to nie znaczy, że pracując w innym zawodzie jesteś bezpieczny.
Wypalić zawodowo może się zarówno manager wyższego szczebla, jak i szeregowy pracownik. Wysokość zarobków, staż pracy nie determinują wystąpienia zjawiska.
Wypalenie zawodowe bardzo często dotyka przedsiębiorców i freelancerów. Choć osoby te zazwyczaj bardziej lubią swoją pracę i wykonują swój zawód z pasją, są w grupie wysokiego ryzyka. Dzieje się tak dlatego, że często pełnią wiele funkcji na raz, pracują znacznie powyżej 8 h, mają zachwiany work-life balanse, żyją w wysokim napięciu fizycznym i emocjonalnym, często bez prawa do urlopu, choroby, czy zwykłego odpuszczenia sobie…
Są trzy obszary, w których upatruje się źródeł wypalenia zawodowego: konstrukcja psychiczna człowieka, jego relacje z otoczeniem i organizacja pracy. Choć dwa z tych źródeł mają charakter zewnętrzny, moje doświadczenia pokazują, że człowiek, jeśli się dobrze przygotuje, nie ulegnie żadnemu z nich.
Urlop nie jest remedium na wypalenie zawodowe. Owszem koi nerwy, pozwala się zdystansować, ale po powrocie wszystko wraca do stanu sprzed. Luz trzeba wypracować w głowie, a nie przy basenie.
Wypalenie zawodowe jest jak grypa – każdy może zachorować, ale nie każdy będzie je tak samo ciężko przechodził. Można mu zapobiec, podejmując działania profilaktyczne albo wyleczyć, jeśli jest się już zainfekowanym
Najważniejsze jest mieć świadomość, że bez względu na to w jak niesprzyjających warunkach przychodzi Ci pracować, masz wystarczający potencjał, by poradzić sobie
z przeciwnościami, jakie stają Ci na drodze. Potrzebujesz jedynie dostrzec co nie działa.

Na koniec chcę żebyś wiedział/a, że zmiana pracy nie jest skutecznym lekiem nawypalenie zawodowe. Zawsze kiedy to możliwe, najpierw zdiagnozuj co nie działa i napraw to, dopiero potem podejmij decyzję, co chcesz dalej zrobić ze swoim życiem. Odchodź z tarczą, nie na tarczy, bo z pozycji leżenia ciężko jest wskrzesić w sobie siłę.
Jeśli chcesz poradzić sobie z wypaleniem zawodowym lub mu skutecznie przeciwdziałać chętnie Ci w tym pomogę.
Porozmawiajmy o tym
crossarrow-rightmenu-circlecross-circle