9 maja, 2018

Coaching menedżerski dla tych, którzy chcą być efektywnymi liderami

Coaching menedżerski

Już nie kolega, tylko szef..

No i stało się, zostałeś menedżerem. Gratuluję. Z resztą nie tylko ja. Wiele osób uważa, że wypracowałeś sobie ten awans. Tyle lat wysiłku i zaangażowania, uwieńczonych świetnymi wynikami. Należało Ci się! Tylko co dalej? Antek, Szczepan, Marcin, Dominika i Iwona też Ci gratulują. Zapewniają, że cieszą się z Twojego sukcesu i w ogóle nie przeszkadza im, że od dziś nie będziesz ich kumplem, tylko szefem. Przecież nic się między wami nie zmieni, tak mówią. Ale, czy mają rację? Czy Wasze relacje rzeczywiście mają szansę pozostać takie, jak dawniej? 

Teraz mimo wszystko dużo się zmieni. Będziesz wyznaczał im zadania i rozliczał z wyników. Będziesz mierzył się z ich niezadowoleniem, rozstrzygał spory, motywował do zwiększonego wysiłku. Czy dasz sobie z tym radę? Czy posiadasz wystarczające kompetencje w tym obszarze? 

Czy wiesz, co zrobić, gdy usłyszysz z ust podwładnego: „Weź nie żartuj Marek, nie będę tego robił”, albo „Zmieniłeś się. Byłeś fajnym kumplem, a teraz stawiasz się ponad nas”. Wiesz jak sobie z tym poradzić? Masz przemyślaną wizję, jak postąpić w takiej sytuacji? Jeśli to dla Ciebie nowość, zastanów się, jak chcesz żeby to wszystko wyglądało? Zaplanuj swoją nową strategię działania. Zajrzyj do artykułu „Kompetencje menedżerskie w trzech krokach” i zobacz, o co warto zadbać. Jeśli czujesz, że to wszystko jest zbyt skomplikowane i nowe dla Ciebie, zainwestuj swój czas w coaching menedżerski, gdzie pod czujnym okiem coacha możesz zbudować swoją nową pozycję menedżera. Warto to zrobić, bo nie bez powodu zostałeś szefem. Ktoś w Ciebie uwierzył i ma wobec Ciebie konkretne oczekiwania. Teraz Ty zrób dla siebie to samo. I nie denerwuj się, że wszystko wygląda inaczej, niż sobie wyobraziłeś. Podobne doświadczenia miało wielu młodych menedżerów przed Tobą i doświadczy ich wielu kolejnych. Nikt nie rodzi się szefem, choć niektórym się wydaje, że tak…

Ja tu rządzę!

A może jesteś menedżerem od lat? Nie pamiętasz juz nawet jak to było, nie mieć pod sobą grupy osób do zarządzania? Masz poczucie, że wiesz już wszystko o kierowaniu zespołem? Ludzie się Ciebie boją, tzn czują przed Tobą respekt, nikt Ci się nie sprzeciwia i każdy robi to, co mu zlecisz. A myślałeś kiedyś o tym, czy Twoi ludzie są szczęśliwi robiąc to, co robią i pracując dla Ciebie? Czy widzisz na ich twarzach zaangażowanie i chęć dania z siebie wszystkiego? A może raczej ich aktywność jest mierna, często chorują lub odchodzą? Może bliższa ich sercu jest obojętność za losy firmy, niż dbałość o jej wynik? Zarządzanie przez strach sprawdza się tylko przez jakiś czas. Ludzie mają swoją wytrzymałość psychiczną. Kiedy stresor działa na nich długotrwale i jednostajnie, w końcu traci swoją mobilizującą moc i działa otępiająco. Liczne badania pracowników pokazują, że żelazna dyscyplina i wygórowane oczekiwania nie motywują do pracy, a zamiast tego doprowadzają ich do wypalenia zawodowego. Czy tego chcesz dla swoich ludzi? Jeśli nie wiesz jak inaczej zarządzać swoim personelem, coaching menedżerski jest ofertą właśnie dla Ciebie.

Nikt nie zrobi tego lepiej, niż ja

Być może jednak należysz jeszcze do innej grupy menedżerów którzy, choć mają sztab ludzi, sami wszystko zrobią najlepiej? Czy kiedy trzeba zrobić coś pilnego, wolisz zrobić to sam, czy delegujesz zadanie? Kiedy wiesz, że Twój pracownik nie potrafi zrobić pewnych rzeczy dajesz mu szansę, by się nauczył, czy wolisz sam się tym zająć? Masz poczucie, że poza Tobą nikomu nie zależy na firmie? Że każdą rzecz musisz sprawdzić, poprawić, bo inaczej będzie wykonana niewłaściwie? 

Dawno już przestałeś sobie zawracać głowę zlecaniem ludziom odpowiedzialnych zadań. Sprowadziłeś ich do roli czysto operacyjnej: kserują dokumenty, zbierają dane, wysyłają powiadomienia, a cała poważna robota jest na Twojej głowie. Siedzisz w pracy najdłużej, Twój urlop, jeśli się na niego w ogóle zdecydujesz, jest krótki i z komórką w jednej dłoni, a laptopem w drugiej. Cały czas trzymasz rękę na pulsie i to Ci się opłaca, bo masz dobre wyniki. Tylko jakim kosztem? Czy potrafisz sobie wyobrazić, że wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdybyś do pracy zaangażował swoich ludzi. Zastanów się chwilę nad nimi. Mają wykształcenie, głowy na karku i może wciąż ambicje. Siedzą codziennie po 8 h i bardzo się męczą. Dużo lepiej by im się pracowało, gdyby mogli wykorzystać swój intelekt i doświadczenie. Potrafisz dać im szansę? Jeśli myśl o zaufaniu zespołowi i pozbawieniu się części kontroli jest Ci straszna, popracuj nad tym. Coaching menedżerski może Ci w tym bardzo pomóc.

To, jakim jesteś szefem w dużej mierze zależy od tego, czego sam doświadczyłeś w przeszłości, z jakich wzorców czerpałeś i na jakich opierasz się przekonaniach. Możesz nic nie zmieniać i budować swoje sukcesy w oparciu o dotychczasowy model działania. Ale jeśli nie do końca czujesz się dobrze w obecnym układzie, postaw sobie nowe cele, a potem wciel je w życie. Coaching menedżerski skutecznie Cię w tym wesprze.    

Mówi się, że dobry menedżer to taki, z którym jego ludzie stoją ramię w ramię gotowi na wspólny wysiłek. Popatrz gdzie są Twoi pracownicy? Czy są obok Ciebie, za Tobą, a może w ogóle się rozproszyli? Pamiętaj, że pracowników masz po to, by pracowali na sukces obszaru, za który jesteś odpowiedzialny. Pokieruj nimi tak, aby im się chciało to robić. Ty będziesz miał wówczas czas na działania strategiczne. W końcu po to zostałeś menedżerem 🙂

Jestem do Twojej dyspozycji gdybyś chciał o tym porozmawiać.

menu-circlecross-circle